Zdjęcie z krzyża

Zdjęcie z krzyża (1634) Rembrandta Harmenszoon van Rijna jest jednym z wielu jego obrazów o tematyce religijnej. Obecnie znajduje się w Ermitażu w Petersburgu. Intrygujący stylistycznie z powodu unikalnej kompozycji figuralnej i efektów świetlnych.
Każda osoba na obrazie, a jest ich wiele, ma specyficzny, pełen emocji wyraz twarzy. Emocje te przejawiają się w płaczu kobiet, czy w zamyślonych, pełnych wewnętrznego smutku twarzach mężczyzn. Matka Jezusa, Maryja, jest przedstawiana w tym dziele jako omdlała z przytłaczającego Ją bólu i smutku. Sam Jezus jest namalowany w realistyczny sposób, a Jego ciało jest pochylone i skręcone. Na ciele widoczne są również ślady cierniowej korony i rany na dłoniach i stopach Jezusa.
Intensywność światła na obrazie jest bardzo zróżnicowana. Najjaśniejsze obszary znajdują się na ciele Jezusa, promując je jako centralny punkt dzieła, a najciemniejsze obszary na nieoświetlonym, prawie czarnym, atramentowym tle. Różne pochodnie i świece zapewniają światło rzucane na postacie, ponieważ scena rozgrywa się w nocy. Różne rodzaje świec i pochodni zapewniają różne natężenia światła. Chociaż światło ma różny stopień, w sposób szczególny oświetla i wyznacza trzy główne grupy. Tymi grupami są Jezus i ludzie niosący go, kobiety układające coś, co wydaje się być materiałem pochówkowym, oraz Maryja i stojący przy Niej. To strategiczne oświetlenie wydaje się tworzyć pewien porządek w pracy, rzucając światło na to, co się wydarzyło, co będzie dalej, i jaki będzie miało wpływ na innych.

Był wśród nich Józef, dobry i prawy człowiek, pochodzący z judejskiego miasta—Arymatei. Oczekiwał on nadejścia królestwa Bożego. Mimo że sam był członkiem Wysokiej Rady, sprzeciwiał się jej decyzjom oraz działaniom. 52 Po śmierci Jezusa udał się do Piłata z prośbą o wydanie mu Jego ciała. 53 Następnie zdjął je z krzyża, owinął w długie lniane płótno i złożył w nieużywanym dotąd grobie, który był wykuty w skale.
Łk 23, 50-53

Rembrandt - Zdjęcie z krzyża -1634 - całość
Rembrandt – Zdjęcie z krzyża,
en. The Descent from the Cross

Zobacz pierwszą wersję obrazu Rembrandta z 1632/33 roku

Data powstania: 1634
Okres: Barok
Technika: olej / płótno
Wymiary: 158 cm x 117 cm
Znajduje się: Hermitage Museum, St. Petersburg
Link: Zobacz w muzeum
Opracowane na podstawie: